Nieuws
Oppositie verrast; coalitiepartijen tevreden

‘Verrassend’. Zo bestempelt D66-fractieleider Jacco van Maldegem het besluit van mede-oppositiepartij GroenLinks om toe treden tot de coalitie van VVD, CDA, PvdA en ChristenUnie-SGP. ,,GroenLinks gaat nu achter een coalitieakkoord staan waar ze voortdurend tegenaan geschopt hebben.’’

Van Maldegem wijst erop dat GroenLinks-wensen die de coalitie heeft ingewilligd leiden tot extra uitgaven dan wel minder bezuinigingen. Daardoor ontstaan nieuwe tekorten binnen de begroting. ,,Opvallend dat de VVD daarmee instemt’’, aldus de D66-voorman.

Nieuwe tekorten betekenen dat het gat in de begroting nog groter wordt terwijl de provincie, toezichthouder op de gemeentefinanciën, een sluitende begroting eist. ,,De provincie komt vroeg of laat langs’’, zo waarschuwt Van Maldegem nu al. Dat zou betekenen dat de gemeente onder curatele wordt gesteld: geen uitgaven meer mag doen zonder provinciale toestemming.

Hij wijst er verder op dat GroenLinks nu binnen de coalitie akkoord gaat met bouwplannen waarin geen 30 procent sociale woningen zitten; plannen die de partij tot nu toe altijd afwees in de gemeenteraad.

Tenslotte maakt de toetreding van GroenLinks tot de coalitie daar twee partijen ‘overbodig’, aldus Van Maldegem: PvdA en ChristenUnie-SGP. VVD, CDA en GroenLinks vormen immers met 18 zetels in de gemeenteraad daar al een meerderheid. PvdA, 3 zetels, en ChristenUnie-SGP, 1 zetel, zijn dan ‘niet meer nodig’. De grootste oppositiepartij, GBLV, zag vooralsnog af van een reactie.

Bij de coalitiepartijen is met grote instemming op de komst van GroenLinks gereageerd. ,,We moesten constateren dat 1 zetel meerderheid niet sterk genoeg was om stabiel door de crisis te komen. Om onze gemeente op een stabiele en verstandige manier door de coronaciris te loodsen is breed draagvlak nodig. De stabiele basis daarvoor is er nu’’, aldus VVD-fractievoorzitter Louise Kortman. ,,De gesprekken die we hebben gevoerd en de inhoudelijke afspraken die daaruit volgden bieden veel vertrouwen voor de komende periode. We richten de blik op de toekomst en gaan er vol voor om hier met zijn allen uiteindelijk sterker uit te komen. We kunnen nu beter en sneller werk maken van een ambitieus investeringsplan voor de lokale economie en werkgelegenheid, stappen blijven maken op het afvaldossier, meer inzetten op veiligheid en dat alles onder de harde VVD voorwaarde van een sluitende begroting en gezonde financiën.’’

Het CDA ziet met de toetreding van GroenLinks tot de coalitie meer slagkracht ontstaan in de coalitie. ,,Dit college van B&W gaat met vernieuwde kracht de coronazorgen en de economische en sociale effecten aanpakken die de inwoners, organisaties, verenigingen en ondernemers in onze gemeente ervaren. Met GroenLinks zien we nieuwe mogelijkheden voor de CDA-wens voor de aanpak van het afvaldossier zoals het realiseren van een afval brengstation. Onze ideeën voor de aanpak van eenzaamheid krijgt vorm in een nieuw actieplan. Ook de wens van het CDA voor een veiligere gemeente, ook tijdens Oud en Nieuw, krijgt een impuls en we gaan aan de slag met een economisch stimuleringsplan om de corona effecten voor werknemer en ondernemers te verzachten’’, meent fractievoorzitter Gijs Dupont.

De PvdA-fractie is blij dat de coalitie wordt uitgebreid ,,omdat moeilijke tijden ook om duidelijke keuzes vragen. Dan helpt het om een zo breed mogelijk draagvlak in de gemeente te hebben’’, aldus fractievoorzitter Jochem Streefkerk: ,,Ik heb er vertrouwen in dat onze leden ook tevreden zullen zijn met deze afspraken. We onderstrepen de noodzaak om meer sociale woningen te bouwen, zoeken naar manieren om de uitvoering van de Wmo te verbeteren en garanderen het niveau van de sociale voorzieningen in de gemeente. Met onze GroenLinks-collega’s verwachten we ook op stappen te kunnen zetten om de inzet op duurzaamheid voor iedereen betaalbaar te houden.”

Fractieleider Cees Verschoor (ChristenUnie-SGP): ,,In de periode voor de coronacrisis merkte ik al dat GroenLinks bereid is tot meedenken en samenwerken. Dat ging verder dan een constructieve toon in het openbaar. Nu we echt concreet samenwerken, benadrukt GroenLinks onder andere het belang van woningbouw, ook voor minder welvarende mensen, en het waarborgen van het niveau van de sociale voorzieningen. GroenLinks brengt bredere steun én een goede balans. Daar komt bij dat het verstandig is dat een ervaren en betrokken wethouder het college aanvult in deze bijzondere tijd.’’ (foto: de fractieleiders van de vijf coalitiepartijen)

Socials

vlietnieuwsfacebookOp Facebook

vlietnieuwtwitter Op Twitter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com