‘Woensdag 27 augustus opende wethouder Marcel Belt samen met buurtbewoners een tijdelijke straattuin in de Van Heurnstraat in Voorburg. De straat (ter hoogte van het speeltuintje) is voor 3 weken ingericht met extra groen en zitplekken. Komende weken gaat de gemeente na wat dit met de straat en de buurt doet en hoe de bewoners het ervaren’.
Tot zover een bericht van de gemeente op de eigen site. ‘De straattuin blijft staan tot en met 17 september. Kom gerust een kijkje nemen, u bent van harte welkom!’ De proef op de som.
Het speeltuintje in de Van Heurnstraat is er al enige tijd. Er om heen staan ook al jaren zitbanken.
De tijdelijke straattuin bestaat uit een houten tafel met acht zitplaatsen aan de lange tijden, omgeven aan drie kanten door vijf ‘boombakken’. Enorme donker getinte gevaarten waarbij uit een gat in het midden een struikachtige ‘boom’ omhoog komt, zo’n twee meter hoog.
Een ‘tuin’? Kom op zeg. De zwarte boombakken zijn even hoog zo niet hoger als de tafel. De bovenkant is bovendien afgedekt met een staalplaat (op het boomgat na).
Aantrekkelijk? Nee. Uitnodigend? Nee. Gezellig? Nee. En ‘de straat’? Nog geen honderdste deel er van. Voor het geheel zijn bovendien drie parkeerplaatsen opgeofferd in een straat met toch al een parkeerprobleem.
Wat meer groen rond de bestaande speeltuin en de bestaande banken had de truc ook gedaan. De stinkende restafval-container weghalen – wie installeert zo’n ding direct bij een speeltuin? – had het helemaal afgemaakt.
De gemeente benadrukt dat het gaat om een experiment op weg naar een nieuwe inrichting van de wijk Voorburg-Noord noord. Men wil zien hoe ideeën in de praktijk uitwerken. Met andere woorden, of de bewoners er in dit geval ook gaan zitten. Daar aan die tafel.
Dat meneer Belt zelf overtuigd is van het idee blijkt wel uit de talloze opschriften, bordjes en mededelingen dat het hier gaat om iets dat de gemeente heeft verzorgd c.q. voor elkaar gebokst.
Reclame in eigen zaak. Waarom eigenlijk? Inwoners betalen toch genoeg aan de gemeente. Het is niet meer dan logisch dat er van dat geld ook zaken voor hen worden betaald. Dat de gemeente gewoon doet wat men altijd zou moeten doen. Of zou het ermee te maken hebben dat er gemeenteraadsverkiezingen aan komen?
Hoe dan ook, het experiment is in de huidige opzet gedoemd te mislukken. Eens kijken of de wethouder die conclusie straks ook trekt. Politici kennende: nee hoor. De straattuin wordt gewoon doorgezet. In 2028, als de herinrichting van de wijk aan de orde is, is iedereen toch al vergeten hoe het allemaal begon. Met een mislukt experiment.




