De Julianabaan blijft ons bezig houden, omdat we het huidige winkelcentrum waarderen. Een goed teken en een reden om de benodigde 21 miljoen niet uit te geven. Ik wil graag met onderstaande punten reageren op eerdere berichten:
-De Julianabaan is op enkele plekken rommelig, want er wordt gewerkt. Er worden producten geleverd, verpakkingsmateriaal moet even ergens heen en bedrijfsafval wordt opgehaald. Het Corbuloplein en het plein bij de Geldmaat zijn bestraat en geven een ruimtelijk gevoel, daardoor is er overzicht. Dat verhoogt de kans op sociale veiligheid, evenals het verkeer dat over het Koningin Julianaplein rijdt.
-In de nieuwe bibliotheek kan bijvoorbeeld drumles gevolgd worden of er kan geboetseerd worden. Bij aanvang van de les zullen er enkele mensen naar binnen lopen en een uur later weer naar buiten. AH trekt meer publiek en daarmee houd je een levendig plein. Het pleintje bij de huidige bibliotheek heeft een negatieve aantrekkingskracht, dat probleem moet de nieuwe entree van AH daar gaan oplossen. Daarmee verdwijnt de dynamiek op het Corbuloplein voor de huidige AH. Een vreemde ruil.
-De Julianabaan is geschikt voor mensen met een beperking. Een deel van de winkels ligt hoger dan het niveau van het parkeerterrein, via lichte hellingbanen met leuningen zijn de looproutes naar de winkels goed bereikbaar. Enkele zebra’s zorgen voor een veilige oversteekplaats. Het muurtje langs het fietspad voorkomt dat mensen her en der oversteken.
-De Julianabaan heeft luifels waardoor je droog kan winkelen, zelfs bij gladheid en sneeuw. De nieuwe kiosken zijn 4 meter hoog, hun luifels zullen de nattigheid onvoldoende tegenhouden.
-Op het Koningin Julianaplein gaan veel parkeerplaatsen verdwijnen en bovenop de nieuwe AH komen er 156 in twee lagen. De op- en afrit naar die parkeergarage zal ten koste gaan van de bestaande 30 parkeerplaatsen op het kleine pleintje. Wat zijn de kosten voor één nieuwe parkeerplaats als de plannen doorgaan? Bovendien is er op de Spinozalaan geen ruimte voor een linksaf strook.
-De luchtvervuiling aan de Spinozalaan neemt toe, want het ruime Koningin Julianaplein wordt afgesloten. Daardoor zitten bewoners van vijf appartementsgebouwen opeens met hun neus in de parkeergarage. Op de huidige parkeerplaatsen op het Koningin Julianaplein wordt een kioskgebouw geplaatst, daar komt dus geen groen. Een vreemde ruil voor heel veel geld.
-De rijrichting in de Frans Mortelmansstraat wordt omgekeerd. McDonalds gaat niet laden en lossen voor de entree van de flat. De huidige situatie zal dus niet veranderen en dat is prima.
-Het huidige fietspad wordt verlegd en doorgetrokken tot aan de Mgr. van Steelaan. Langs de zigzag komt dus een fietspad, daardoor verdwijnt het parkeren langs de stoeprand. Het trottoir wordt smaller, maar op sommige plaatsen kan dat helemaal niet. De entree Noord naar het Koningin Julianaplein zal drukker worden door het afsluiten van de entree aan de andere zijde, door de zogenoemde knip. Daarom moet er langs de zigzag een fietspad komen, nu is er een fietsstrook in het 30 km gebied. Langs de zigzag zijn enkele jaren geleden vakken aangebracht met o.a. knotwilgen en laag groen. Een dikke boom en deze vakken zullen moeten sneuvelen bij de plannen voor het nieuwe deel fietspad. Groener? En zijn de winkels in de zigzag nog aantrekkelijk zonder parkeerplaatsen in de buurt? Dan maar even snel op het fietspad parkeren? En wordt de kruising met het fietspad bij Sport 2000 veiliger?
-De Julianabaan heeft nu heel veel fietsenstallingen op diverse plaatsen in het winkelcentrum. Zij belemmeren niet dat er gefietst wordt over de trottoirs, dus in de toekomst zullen ze dat ook niet doen. Heel veel fietsnietjes staan bij entrees van appartementengebouwen, ze worden dus dubbel gebruikt. De huidige situatie zal dus niet veranderen en dat is prima.
-De twee kioskgebouwen krijgen een open karakter met veel glas. Waar komt dan de vuilcontainer te staan en waar is de entree voor het leveren van goederen? Wie komt er om het hoekje kijken wat er daar te koop is? De kiosk krijgt dus een stille kant, net als het Koningin Julianaplein.
-De Julianabaan ligt tussen de groene Loozone en het park aan de Marcellus Emantslaan. Met grasdoorlatende tegels op alle parkeerterreinen, het handhaven van de groenvakken langs de zigzag, bloembakken langs de lange zijde van de Jumbo en enkele bomen op het plein van de Geldmaat en voor de Hema heb je vergroening te pakken. Beide pleinen moeten bereikbaar blijven voor vrachtwagens en hulpdiensten. Vastgoedeigenaren van alle omliggende gebouwen kunnen gestimuleerd worden hun daken te vergroenen. In het straatje van de Hema naar de huidige bibliotheek en langs onder andere Etos en Bruna staan bomen getekend, dat betekent dat de luifels daar zullen verdwijnen. De bomen met hun boomspiegels zullen een vlotte doorgang met kinderwagens, rollators en dergelijke belemmeren. Door retailers wordt dit een verstoring van de loopstromen genoemd.
-De stedenbouwkundige gaf aan dat er geen fontein of vijver in het winkelgebied komt, de gemeente heeft er goede redenen voor.
(Cornel Spijkerboer)




