Politiek en pers doen aan ‘beeldvorming’ als het gaat om natuur- en recreatiegebied Vlietland en activiteiten die daar plaats vinden. Dat stelt ontwikkelaar DLR in een verklaring. Eind vorige week ontstond opwinding over kapwerkzaamheden die in verband werden gebracht met het plan van de ontwikkelaar om 102 recreatiewoningen te gaan bouwen. Er zou voor die werken geen vergunning nodig zijn.
‘In tegenstelling tot het beeld dat bepaalde partijen voortdurend in media en politiek schetsen, is een zorgvuldige aanpak voor DLR vanzelfsprekend. DLR hecht waarde aan de kwaliteit van landschap en de flora en fauna die zich daarin bevindt. Het maakt een nadrukkelijk onderdeel uit van de visie waarmee dit recreatiegebied wordt ontwikkeld. Veel mensen zijn echter alleen geïnteresseerd in het stigmatiserende beeld dat bepaalde partijen over deze ontwikkeling in de lucht proberen te houden. DLR vraagt media, politiek en geïnteresseerden kritisch naar deze beeldvorming te blijven kijken en bij vragen of twijfel DLR als initiatiefnemer te benaderen in plaats van direct alles wat geroepen wordt te geloven. DLR gaat door met deze ontwikkeling en de kwalitatieve impuls die dit gaat geven aan het gebied en de omliggende regio’.
De kapwerkzaamheden zijn volgens DLR ‘reguliere onderhouds- en beheerswerkzaamheden’. Ze vormen ‘onderdeel van het beheer van het recreatiegebied in relatie tot de afspraken gemaakt met de Provincie Zuid-Holland. Het betreft onderhoud en veiligheidstaken die periodiek nodig zijn om het landschap in goede conditie te houden en het gebied toegankelijk en veilig te laten functioneren’.
‘De werkzaamheden staan los van het bouwprogramma en maken geen onderdeel uit van de realisatie van recreatiewoningen. Ze vallen binnen het bestaande beheer van het terrein en passen binnen de geldende afspraken en plannen’.
‘Bij het onderhoud en beheer wordt tevens in opdracht van DLR actief ecologische ondersteuning ingezet. Ecologen begeleiden de werkzaamheden en adviseren over de wijze waarop veilig en zorgvuldig gewerkt kan worden. Afstemming hierover vindt plaats met de Omgevingsdienst Zuid-Holland Zuid, waarbij geldende protocollen worden gevolgd’.
‘In dit kader worden onder meer bomen gecontroleerd op ziekte, schade en stabiliteit. Naast opruim- en snoeiwerkzaamheden worden betreft dit enkel maatwerk binnen reguliere beheertaken. Daarnaast worden paden vrijgemaakt van overgroei en worden zones gecontroleerd om risico’s voor bezoekers te voorkomen. Hiermee wordt de balans behouden tussen recreatie, natuurwaarden en veiligheid’.
‘Tijdens het broedseizoen worden werkzaamheden aangepast of uitgesteld om broedende vogels te beschermen. Ook buiten deze periode wordt gelet op eventueel nog in gebruik zijnde nesten; wanneer dat het geval is, worden werkzaamheden tijdelijk stilgelegd totdat deze zijn verlaten’.
GroenLinks-PvdA roept de gemeenteraad van Leidschendam-Voorburg, de provincie Zuid-Holland en de Omgevingsdienst Haaglanden ondertussen op om duidelijkheid te verschaffen, de feiten zorgvuldig te onderzoeken en waar nodig handhavend op te treden.
‘Wat vaststaat, is dat deze actie opnieuw illustreert hoe weinig vertrouwen DLR weet te wekken. De weigering van DLR om de provincie Zuid-Holland, de eigenaar van Vlietland, fatsoenlijk te informeren over hun bedoelingen, zet de verhoudingen onder druk. En of de werkzaamheden nu juridisch wel of niet toegestaan blijken, het blijft een provocatieve manier van handelen in een gebied waar de natuur al zo vaak onder druk heeft gestaan, en waar DLR nauwelijks actief over communiceert en niet transparant is’, aldus de partij.




