In maart zijn de gemeenteraadsverkiezingen. Ik stel me daarvoor niet verkiesbaar. Vier jaar lang in de gemeenteraad van Leidschendam-Voorburg doorbrengen, heb ik afgewogen tegen de mooie bestaande en nieuwe uitdagingen waar ik in mijn werk voor sta. De tijd om vier jaar in de treurige toestand van de gemeentepolitiek in Leidschendam-Voorburg te vertoeven, zet ik liever in voor mijn werk en bijvoorbeeld het Huygens Festival.
Het treurige van de gemeentepolitiek van Leidschendam-Voorburg ligt wat mij betreft in drie dingen: het gaat nergens over, terwijl het wel ergens over moet gaan, geen verbinding hebben met de belangen van burgers en een gemeenteraad die als stempelmachine voor het college van B&W fungeert.
Bij de invoering van het dualisme kreeg de gemeenteraad drie rollen: kaders stellen, controleren en volksvertegenwoordiging. Daar hoort ‘besturen’ als basisrol bij, omdat de gemeenteraad immers één van de drie bestuursorganen van de gemeente is. In Leidschendam-Voorburg is er nog een vijfde rol: domweg goedkeuren van collegevoorstellen.
Dossiers als vergunningparkeren in de wijken rond de Mall, 21 miljoen in de Julianabaan pompen en (binnenkort) parkeren in Voorburg-Noord zijn daar voorbeelden van.
De gemeenteraad blijkt verder uit te blinken in procedurele chaos als het om de eigen werkwijze gaat. Zie de beschikbare spreektijden voor de fracties.
Ook de openbaarheid kan beter. Het Griffienieuws (berichten vanuit de griffie aan de raadsleden) is bijvoorbeeld niet openbaar. Tip voor de nieuwe partijen die meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen: eis nu al toezending van het Griffienieuws, zodat je weet wat er speelt en geen informatieachterstand op dossiers hebt. Laat dan ook even weten of dat is gelukt, zodat ook de rest van geïnteresseerde burgers en bedrijven een beroep op toezending kan doen.
Als toeschouwer ga ik mij de komende maanden verbazen over de verkiezingscampagnes en daarna waarschijnlijk over een belachelijk groot aantal wethouders en een gemeenteraad die weer in dezelfde valkuilen trapt als in de huidige raadsperiode.
Voor zover ik heb kunnen nagaan, is de kandidatenlijst van het CDA nog niet gepubliceerd. Ik vraag me af of Marien van Wijk daarop een plek krijgt. Op de website van het CDA wordt hij niet onder ‘onze mensen’ genoemd. Als Marien er wel op staat, is mijn advies om op hem te stemmen. Een prima en empathische wethouderskandidaat waarmee GBLV vast graag in het college wil zitten.
Maar… ga hoe dan ook stemmen! Per 1 januari 2026 worden de vergoedingen voor raadsleden verhoogd. In Leidschendam-Voorburg gaat het om € 834.000 voor 35 raadsleden. Exclusief onkostenvergoeding van 223,50 per maand. In totaal op jaarbasis een kleine € 930.000. Uw stem maakt 35 raadsleden maandelijks erg gelukkig! Of die 35 ook ons gelukkig maken…
Ik wens u een goed en gezond 2026!
In maart 2026 zijn de gemeenteraadsverkiezingen.
(Frank Rozenberg. Maart2026@hotmail.com)




