– Een retrospectief over vier jaar democratische ontwikkeling of gebrek hieraan –
Vier jaar geleden, aan de vooravond van de gemeenteraadsverkiezing, waren het de gevestigde partijen die de mond vol hadden over burgerparticipatie. Dit was toen hèt onderwerp. Terugkijkend is het nodige verbeterd om de inwoners meer te betrekken in het openbare debat. Er is echter ook veel ruimte voor verbetering.
Ondanks alle lofzang over de Participatieverordening is op deze eerste poging, om inwoners meer mogelijkheden tot inspraak en andere betrokkenheid te geven. een gemiste kans. Voor de SP blijft het onbegrijpelijk dat inwoners pas gehoord worden nadat de gemeente bindende, veelal geheime afspraken gemaakt heeft (anterieure overeenkomsten) bij nieuwe bouwplannen. De oplettendheid van de SP heeft er overigens wel toe geleid dat er mogelijkheden voor het houden van het referendum is gekomen. Maar dit terzijde.
Bij nieuwe ontwikkelingen mag een inwoner pas iets zeggen bij de zogenoemde informatie-/ inspraakbijeenkomsten. Maar dat is nog geen garantie voor het gehoord worden. Zo was de eerste informatieavond over Vlietweg 3 nog met een open microfoon. Omdat men de hoeveelheid kritische opmerkingen en vragen niet kon verdragen, zijn de volgende avonden ingevuld met informatieborden en één-op-één gesprekken. Naar eigen zeggen een idee van wethouder Bremer.
Een andere veel toegepaste truc om inspraak in te perken, is minder mensen toelaten bij bijeenkomsten. Men kan zelf wel het gevoel hebben belanghebbende te zijn, maar dat wil niet zeggen dat u welkom bent of iets over een project mag zeggen. Het is niet duidelijk wie dít verzonnen heeft, maar de gemeente blinkt uit in dit beperken van de participatie.
Waar wel enige vooruitgang is te melden is het inspreken tijdens de commissie en raadsvergaderingen. De SP heeft lang gestreden voor aanpassing van de regels. en dat is gelukt. Daar moet wel bij gezegd worden dat ook dit nog slechts een begin is. De meeste partijen zien inmiddels dat de regels van de gemeenteraad meer ruimte moeten geven voor inspraak en debat. Het zijn echter de partijen die nu aan de macht zijn die deze vooruitgang niet zien zitten. Er valt dus zeker wat te kiezen in maart.
(SP Leidschendam-Voorburg)




