In onze gemeente hebben wij een burgemeester. Dat is niet bijzonder. Iedere gemeente heeft er een. Dat is van wettelijk verplicht.
Een burgemeester heeft een aantal rollen tegelijkertijd. Hij is onder meer de hoofdverantwoordelijke voor openbare orde en veiligheid. Binnen het College van B&W kunnen andere taken onderling worden verdeeld, maar veiligheid en openbare orde blijft wettelijk een taak voor de burgemeester.
Onze burgemeester is ook nog reservist. Hij heeft dit met enige nadruk kenbaar gemaakt. Nu kan een burgemeester best een neventaak of -hobby hebben. Maar dan moet het niet in de weg zitten van de primaire taak. En daar begint het te knellen. Het is mogelijk en zelfs denkbaar, dat beide rollen ooit tegelijkertijd de volle aandacht, inzet en aanwezigheid van de burgemeester verlangen. Wat gebeurt er dan?
Kennelijk wringt er inderdaad iets. In het verleden is de burgemeester een paar dagen zoek geweest omdat hij op kamp was en zijn afwezigheid geheim moest blijven. Ambtenaren kwamen in de knel omdat ze onwetendheid moesten voorwenden. Ik zie nog het ongemakkelijke gezicht van de ambtenaar die me iets doorzichtigs kwam vertellen. Zoiets ondergraaft het vertrouwen in de overheid (nog verder).
Wellicht zal men nu vertellen dat er een vervangende burgemeester, de zogenoemde loco, staat opgesteld. Dat kan deze situatie echter niet rechtvaardigen. Operationele overnames zijn altijd kwetsbaar, foutgevoelig en blijken op het ultieme moment onvolledig. Al helemaal als ze in een crisissituatie moeten plaatsvinden. Wie een reeks overheden van binnen heeft mogen zien, weet hoe dit gaat: het gaat niet. Dat gaat een keer narigheid geven. Binnen de gemeentelijke organisatie, maar ook de samenleving. Denken dat het dan allemaal wel mee zal vallen is droomdenken.
De functies zijn niet te combineren. Het is aan te bevelen dat de burgemeester zijn posities heroverweegt.
(P.Baak)




