Het moeten gaan betalen voor het laten ophalen van grofvuil aan huis, is geen boete. Het is een tarief voor een dienst. Dat stelt wethouder Marcel Belt in antwoorden op vragen van VVD-gemeenteraadslid Guus Beek. B&W willen inwoners per 1 januari 12,50 euro laten betalen als zij grof vuil laten ophalen door Avalex. Beek sprak is zijn vragen over een ‘grofvuilboete’.
De maatregel moet 500.000 euro per jaar opleveren waarvan 290.000 euro een besparing is op rijkosten voor Avalex. Belt voorziet dat de maatregel zal leiden tot meer afvaldump (6-7 procent) bij ondergrondse containers. Na enkele maanden zal dat echter niet meer gebeuren, zo denkt hij. Neemt het dumpen niet af, dan wil hij over nadere maatregelen nadenken. Welke zegt hij niet.
Op de vraag of er ook extra handhaving wordt ingezet, gaat Belt niet in. Hij verwijst naar ‘wat de samenleving wil’ en prioriteiten die B&W stellen. Ook een vraag over het beboeten van dumpers blijft onbeantwoord. Wel wil de wethouder nog voor de jaarwisseling met een voorstel komen. De inzet van camera’s wijst Belt vooralsnog af. Dat is duur en leidt niet tot meer processen-verbaal zo heeft een Haagse ervaring geleerd.
Door het laten betalen voor de ophaal van grof vuil denkt de wethouder dat inwoners afval beter gaan scheiden. Dat kan leiden tot minder restafval.
Belt waarschuwt wel voor het snel weer willen tornen aan het betalen voor de ophaal van grof vuil. Voordat zo’n maatregel effect heeft is er enige tijd nodig en het snel wijzigen van beleid werkt averechts, zo geeft hij aan.




