Nieuws
Vlietland: Rechtszaak om bomenkap te stoppen

De Vrienden van Vlietland hebben bij de rechtbank Den Haag een zaak aangespannen tegen de kap van bomen in Vlietland. De voorzieningenrechter is in een spoedprocedure om een voorlopige voorziening gevraagd: het nu tijdelijk schorsen van het besluit tot kappen om een onomkeerbare situatie te voorkomen. De rechter doet op basis van de spoedeisendheid en een voorlopige inschatting van de situatie een uitspraak. Die blijft geldig totdat er een nadere uitspraak is in een ‘normale’ rechtszaak over het onderwerp.

Een paar weken geleden gaf ontwikkelaar DLR opdracht tot bomenkap. Volgens de ontwikkelaar gaat het om onderhoudswerkzaamheden. De kap vindt echter plaats in een gebied waar DLR vergunningvrij denkt 201 recreatiewoningen te kunnen neerzetten. Men beroept zich daarbij op de Omgevingswet en regels waarover het rijk gemeenten verplicht die over te nemen. B&W van Leidschendam-Voorburg stemmen daar mee in. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland claimen op basis van informatie van Omgevingsdiensten dat het om onderhoudswerkzaamheden gaat.

Juristen bestrijden dat DLR zonder vergunning kan bouwen. De regels op grond waarvan de ontwikkelaar denkt dat dat wel kan (bruidsschatregeling), zijn daarvoor niet bedoeld, zo hebben zij de Vrienden van Vlietland en Burgerinitiatief Vlietland laten weten.

Volgens de juristen is de ‘bruidsschatregeling’ niet bedoeld om grootschalige vastgoedontwikkeling vergunningvrij te kunnen uitvoeren. De regeling is bedoeld voor kleinschalige aanvullingen bij bestaande bouwwerken.

De Vrienden en het Burgerinitiatief vinden dat de gemeenteraad van Leidschendam-Voorburg uit moet te (laten) zoeken of de bruidsschatregeling wel toepasbaar is; degelijk en door een onafhankelijke partij. Beiden menen dat door een dergelijk onderzoek ook juridische procedures over het gebruik van de regeling, inclusief financiële claims, voorkomen kunnen worden.

Volgens de Vrienden en het Burgerinitiatief wil DLR snel zo’n 40 woningen neer zetten bij parkeerplaats De Egelskop; het gebied waar de kapactiviteiten plaats vinden. Dit is ook het leefgebied van de beschermde boommarter. Het is DLR eerder verboden activiteiten te ondernemen die dat dier schaden.

De twee organisaties zijn er uiterst verbaasd over dat de Omgevingsdienst Zuid Holland Zuid (OZHZ), handhaver van regelgeving, meent dat de kapactiviteiten nu mogen. Eerder dit jaar waarschuwde diezelfde OZHZ de ontwikkelaar nog activiteiten te starten zonder stikstofberekening, vergunningen en ten nadele van beschermde diersoorten.

Verder betwijfelen de Vrienden en het Burgerinitiatief of DLR er wel in slaagt vergunningen te krijgen voor de bouw van nog eens 182 woningen; grondgebonden of deels in ‘flatvorm’. Mocht dat niet zo zijn dan zal DLR afhaken, zo voorspellen beide organisaties, en 40 woningen zonder verdere infrastructuur en/of voorzieningen in Vlietland achter laten.

Socials

vlietnieuwsfacebookOp Facebook

vlietnieuwtwitter Op Twitter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com