Op 18 maart wordt de gemeenteraadsverkiezing gehouden. In de aanloop daar naar toe brengt Vlietnieuws de rubriek Het stembureau.
* Pretentieus *
Dat burgemeester Martijn Vroom het erg goed met zichzelf getroffen heeft, is bekend. Zijn wekelijkse column in het lokale huis-aan-huisblad kende dit maal ‘Verkiezingen!’ als opschrift. Wat volzinnen over het belang van de stembusgang, de keuzes die gemaakt moeten worden en het feit dat hijzelf alle 18-jarigen had uitgenodigd om met hem, onder het genot van een stuk pizza, te komen praten over de lokale politiek. En dan komt het: de burgemeester claimt dat 75 procent van de inwoners het huis-aan-huisblad ‘en deze column’ leest. Nou meneer Vroom, dat zal wel niet. Daarvoor zijn de epistels niet relevant genoeg. Dus de gevolgtrekking dat de opkomst bij de gemeenteraadsverkiezing na het lezen van de column ook wel 75 procent zal zijn – ‘Want u gaat toch stemmen?! – is wel heel erg pretentieus. Ter herinnering: vier jaar terug was het 51 procent. Maar ja, toen was meneer Vroom er nog niet bij.
* Ideeën *
ChristenUnie hield in het verkiezingsprogramma plek open voor ideeën van inwoners. Die zijn nu opgehaald en verwerkt. De oogst: Meer laadpalen voor elektrische auto’s; de blind geleide strook bij de tram- en bushalte Mgr. van Steelaan loopt dood op een boom, graag duidelijker aangeven dat je een keuze moet maken; Loop regelmatig alle stoepen na op losliggende tegels en de kwaliteit; Ga vaker in gesprek met de buurt, zonder alvast een plan te hebben; Zet je in voor snellere woningbouw en denk dan ook aan betaalbare koopwoningen voor jongeren en gezinnen; Maak in het Sytwendepark door middel van grondverlichting duidelijk waar het pad loopt; Werk niet met ‘normale’ straatverlichting voor de dieren; Spreek ondernemers aan op hun verantwoordelijkheid voor een schone omgeving van hun winkel; Zorg voor meer leefbaarheid in Stompwijk; Zet je in voor meer fietsveiligheid in de gemeente; Zorg dat spel- en opvoedpunten bij de bibliotheek komen; Zet je in voor een autoluw Damcentrum; Zorg voor meer speeltuinen en ook zonder hondenpoep. Klinkt allemaal heel redelijk. Maar waarom konden de partijmensen van ChristenUnie dat niet zelf bedenken toen ze het programma aan het schrijven waren?
* Veilig *
De VVD hamert weer eens op een oud en bekend thema van de partij: veiligheid. Dit onder het mom ‘vrijheid begint bij veiligheid’. De tweede V in VVD staat voor vrijheid, maar dat terzijde. ‘Daarom investeren we in zichtbare handhaving, veilige wijken en duidelijke grenzen voor wie zich niet aan de regels houdt’, orakelt Sabrina van den Heuvel, fractievoorzitter in de gemeenteraad, in een persbericht.
Verwijzend naar de coalitie waarvan de VVD sinds 2022 deel uitmaakte verwijst de liberale naar extra BOA’s (bijzonder opsporingsambtenaren) die er zijn gekomen de wijkveiligheidsplannen die gemaakt worden. Van die extra handhavers is alleen niets te merken, en die veiligheidsplannen moeten er pas in 2027 zijn.
‘Overlastgevers kunnen rekenen op gebieds- of huisverboden en bij herhaaldelijke overlast volgen boetes of strafrechtelijke vervolging. Ook wordt cameratoezicht en preventief fouilleren ingezet op plekken waar dat nodig is, zoals afvalhotspots of locaties waar structureel overlast plaatsvindt. Straatintimidatie wordt actief aangepakt. Sissen, intimideren of lastigvallen accepteren we niet’, meldt Van den Heuvel verder. Dat dat allemaal juridisch niet zo maar kan en ook nog eerst bewezen moet worden, vergeet de VVD-politica voor het gemak maar te melden.
Klapstuk in het betoog: ‘Momenteel beschikken we over 68% van de benodigde politiecapaciteit. Dat het nog niet fout gaat is te danken aan de professionaliteit van onze politieagenten maar is natuurlijk richting de toekomst niet houdbaar. Vooral niet als er nog wijken en bewoners bijkomen’. Het is de rijksoverheid die de gelden voor de politie beschikbaar stelt. Dus zal mevrouw Van den Heuvel bij haar Haagse collega’s moeten aankloppen. Zat de VVD niet in het kabinet?
* Hete fase 1 *
De ‘hete fase’ van de verkiezingscampagne is ingegaan. Volgende week woensdag is het zo ver: dan mogen de inwoners gaan kiezen. Tijd voor een eindspurt. Het lokale huis-aan-huisblad ziet er deze week ook uit als een verkiezingskrant. GBLV verzorgt een alternatieve omslag, Partij voor de Dieren scoort een halve pagina, de SP een hele met een boodschap van voorman Ed van der Schaft. Ook een hele pagina VVD, met de onware claim dat de partij geen betaald parkeren wil. ChristenUnie claimt op een halve pagina eigen successen. GroenLinks/PvdA knallen er vier pagina’s tekst en foto’s tegenaan als ‘verkiezingskrant’. Bij Volt mag de belangstellende het vanaf een paarse pagina met een QR-code doen. Het CDA levert ook vier pagina’s waaronder een nepkrant uit het voorjaar 2028 waarin melding wordt gemaakt wat er zoal bereikt is door de inzet van de partij. D66 tenslotte doet het met de poster op paginagrote ‘Het kan wél’. Op maandag 16 maart is er overigens nog een lijsttrekkersdebat in het Raadhuis te Leidschendam. Voor wie figuurlijk gesproken nog wat modder, tomaten of eieren over heeft.
* Hete fase 2 *
Hoe heet de politieke kolen zijn bleek overigens deze week al in een debat binnen de gemeenteraad over de bebouwing van Vlietland. De coalitiepartijen gebruikten, liever gezegd: misbruikten, een pleidooi om een oud stuk uit 2023 vrij te geven, om duidelijk te maken wat het schrappen van die bouwplannen de gemeente zou kunnen gaan kosten. 25 tot 35 miljoen, zo berekende VVD-wethouder Philip van Veller (financiën). Voor de goede orde: de VVD is voor de bouw. Die cijfers had hij al lang laten opstellen doch hij kon ze niet vrijgeven zonder dat het stuk uit 2023 (dat formeel geheim was verklaard) op tafel kwam. Pas dan kon hij duidelijk maken dat de 8,8 miljoen die daarin werd genoemd achterhaald was. Dat bedrag was sowieso niet angstaanjagend genoeg om de tegenstanders van de bouw de wind uit de zeilen te nemen.
Van Vellers rekenwerk lag nog maar enkele uren bij de gemeenteraad of de VVD meldde zich met een uitgebreid persbericht waaruit zonneklaar werd dat men het stuk van de wethouder al eerder bezat. Fractieleider Sabrina van den Heuvel maakte meteen duidelijk waar het echt om ging bij de hele operatie: ‘Er wordt al lang gesproken over Vlietland maar de risico’s waren geheim. Ik ben blij dat we daar nu openlijk over kunnen spreken. Zo zie je dat je niet gratis en vrijblijvend die plannen ter discussie kunt stellen’.
Dat kan dus wél. Het is alleen de vraag of je het bedrag over hebt voor een open Vlietland, ervan uitgaande dat Van Vellers sommen kloppen. En wat die geheimhouding betreft: het was onder andere de VVD die dat in 2023 wilde. De partij had sindsdien ook de mogelijkheid daar van af te stappen. Alleen kwam dat toen niet uit. Nu, met de stembusgang voor de deur, plots wel.






