Op 18 maart wordt de gemeenteraadsverkiezing gehouden. In de aanloop daar naar toe brengt Vlietnieuws de rubriek Het stembureau.
* Kiezen 1 *
Woensdag is het zo ver. Dan mogen de kiesgerechtigde inwoners hun stem uitbrengen. Vier jaar terug was de animo niet echt groot. 51,2 procent van degenen die mochten stemmen, kwam ook naar de stembus. In 2018 was dat nog 57,4 procent. Naar aanleiding van de opkomst in 2022 riepen de voorlieden van alle partijen in koor dat het vertrouwen van de burger in de politiek teruggewonnen moest worden. Woensdagavond zal blijken of men daarin geslaagd is
* Kiezen 2 *
De VVD is traditioneel de sterkste partij in de gemeente. In 2022 haalden de liberalen, afgerond, 22,4 procent van de stemmen (6844 om precies te zijn). Toch was dat 3,6 procent minder dan in 2018 bij de gemeenteraadsverkiezing. Bij de laatste landelijke verkiezing (Tweede Kamer op 29 oktober 2025) haalde de VVD lokaal nog 17,6 procent van de stemmen.
* Kiezen 3 *
De uitslag van 2022 voor andere partijen (tussen haken resultaat in 2018):
GBLV 21,9 procent (23,7)
D66 14,7 procent (11,8)
GroenLinks 14,5 procent (10,7)
CDA 10 procent (15,5)
PvdA 8 procent (9,3)
SP 4,8 procent (deed niet mee)
ChristenUnie 3,8 procent (3,2)
* Kiezen 4 *
Wat is er sinds de stembusgang van maart 2022 gebeurd? VVD, GBLV en D66 vormden een coalitie die kon steunen op 21 van de 35 zetels in de gemeenteraad. Alle drie liberale partijen.
Gedurende de rit verloor de coalitie één zetel: Marien van Wijk (GBLV) stapte over naar het CDA. Het CDA verloor ook één zetel: Lieke Muller ging als Aandacht-LV zelfstandig verder.
Bij D66 veranderde het fractievoorzitterschap in de gemeenteraad 3x: achtereenvolgens Wouter Jorissen, Mahjoub Mathlouti, Alexander Hielkema. Bij de PvdA maakte Jochem Streefkerk plaats voor Suzanne Kok.
Bij de gemeenteraadsverkiezing treden GroenLinks en PvdA aan als één partij.
* Kiezen 5 *
Woensdag doen twee lokale partijen mee: GBLV en Aandacht-LV. Nieuwkomers zijn de lokale afdelingen van Volt en Partij voor de Dieren.
* Kiezen 6 *
De verkiezing voor de Tweede Kamer van oktober vorig jaar (de laatst gehouden stembusgang) liet een trend zien: D66 en CDA in de lift; VVD, GroenLinks/PvdA, SP en ChristenUnie in verval.
Het kan een vingerwijzing zijn voor de lokale uitslag woensdag. Kleine winst voor D66 en CDA, verlies voor de VVD. Bij GroenLinks/PvdA hangt het vooral op de mate waarin gefrustreerde PvdA-stemmer afhaken. Ook al heerst er ook binnen GroenLinks zelf wrevel. SP en ChristenUnie (dat zich groen profileert) kunnen van die ontwikkelingen profiteren.
De kansen op een zetel in de gemeenteraad voor Volt en Partij voor de Dieren zijn moeilijk in te schatten. Aandacht-LV zal het wel redden; die partij is al enige tijd luid en duidelijk aanwezig. Dat zou ook GBLV kiezers kunnen kosten. Een verlies dat daar wellicht wordt opgevangen door overstekende VVD-aanhangers.
* Kiezen 7 *
De coalitie van VVD, GBLV en D66 zou de verkiezing kunnen overleven en rekenkundig op grond van een meerderheid van de zetels in de gemeenteraad, nog eens vier jaar aan het roer blijven staan. Dat zal echter met name van D66 afhangen en de vraag of die partij nog wel verder wil met beide anderen. Bijvoorbeeld op het dossier-Vlietland staan de Democraten recht tegenover VVD/GBLV: geen bouw van 222 recreatiewoningen versus de bouw moet doorgaan. Een besluit nog eens vier jaar uitstellen zoals de huidige coalitie deed, lijkt geen begaanbare weg.
* Kiezen 8 *
In de gemeenteraad zitten nu 13 vrouwen (op 35 raadszetels): 37 procent. Kijkend naar de verdeling man-vrouw op de kandidatenlijsten van de diverse partijen is het de vraag of dat percentage na de gemeenteraadsverkiezing veel zal wijzigen: GroenLinks/PvdA 47 procent, VVD 32, GBLV 27, D66 40, CDA 27, SP 23, ChristenUnie 57, Volt 50, Aandacht-LV 44, Partij voor de Dieren 64.
* NLDoet *
GBLV vond het nodig zichzelf in het kader van NLDoet op de borst te kloppen. Men had actief deelgenomen aan de actie: ‘Of het nu verkiezingstijd is – traditioneel de drukste periode voor politieke partijen – of niet: voor GBLV staat betrokkenheid bij de samenleving centraal’, zo gaf men de buitenwereld te kennen. ‘De partij wil zichtbaar dichtbij inwoners zijn en draagt lokale initiatieven een warm hart toe. Al vele jaren helpen bestuur- en fractieleden van de partij jaarlijks mee bij verschillende lokaal aangemelde projecten’. En nog een pluim op de eigen hoed: ‘De GBLV-kanjers zorgde voor een verfrissing in de binnenruimte’. Eigen roem stinkt luidt het gezegde. En terecht.
* Henk *
En daar is Henk. Wie? Henk van Krevel. ‘Jouw buurtcontact’. Nee, niet van de gemeente maar van Volt. Vijf dagen voor de gemeenteraadsverkiezing duikt hij op in een folder die de partij huis-aan-huis verspreidt. Iedereen die een idee heeft voor een mooiere, groenere en socialere wijk kan zich bij Henk melden. Hij zorgt ervoor, volgens Volt, dat het idee of signaal bij de juiste mensen terecht komt. Die Henk toch. Staat tiende op de kandidatenlijst van Volt voor de gemeenteraadsverkiezing. En heeft dus geen uitzicht op een stoel in de gemeenteraad. Rest dus een rol als postbode. Mits Volt überhaupt iemand in de gemeenteraad krijgt.
* Jorrit *
En Jorrit is er ook. Jorrit Koster, nummer 3 van het CDA. Hij belooft een veilige en bereikbare wijk met ruimte voor ontmoeting en verbinding. ‘Wil jij dat ook? Stem CDA op 18 maart! Stem plek 3!’ Zeg Jorrit, ik heb niet met je geknikkerd. En dan het bijschrift op de leaflet: ‘Uw lokale kandidaat’. Zijn die andere CDA’ers verdwaald dan op de lokale lijst? Of heeft de partij een foutje gemaakt bij de indeling? Wonen ze eigenlijk ergens anders?
* Guus *
Guus meldt zich ook. Guus Beek, VVD, plek 11 op de lijst en daarmee niet direct verkiesbaar. ‘We bouwen voor de toekomst’, laat Guus mij op een huis-aan-huis verspreidde kaart weten. Is het nu Guus of ‘we’? Zelf zegt Guus zich te willen inzetten voor het aanstellen van een seniorenmakelaar die moet gaan kijken waar er extra woningen voor senioren moeten komen. Leuk, maar de gemeente zelf bouwt niets. 2) Bij nieuwbouw gaan we waar mogelijk de hoogte in. Ook leuk, maar dat is al vaststaand beleid. Met of zonder Guus. En dan nog de slogan ‘Kies rust in je portemonnee. Kies VVD’. Wat heeft dat met Guus te maken? Bovendien: de coalitie met VVD daarin verhoogde de lasten voor inwoners en is ook ‘om’ inzake betaald parkeren. Welke rust hebben we het dan over?
* Mueslireep *
Enige tijd geleden werd in deze rubriek gewag gemaakt van een bakwedstrijd die ChristenUnie in Stompwijk organiseerde. Die is nu geweest en heeft een nieuwe Stompwijkse lekkernij opgeleverd: een mueslireep gemaakt met ingrediënten uit Stompwijk: honing, appels, pompoen en zonnebloempitten. Bedenkster van de reep is Mariska, verbonden aan de Stompwijkse Stichting Groen en Geluk; een stichting die zich inzet voor groen, natuur en ontmoeting. Nu maar afwachten of de reep aanslaat en of het geheel ChristenUnie extra stemmen oplevert, aanstaande woensdag.






