Bruno Bruins gaat als verkenner aan de slag om te onderzoeken welke coalitie na de gemeenteraadsverkiezing van woensdag, Leidschendam-Voorburg kan gaan besturen. Bruno Bruins (VVD) werd voorgesteld door de grootste partij in de gemeenteraad, VVD. Geen van de andere fracties heeft bezwaar tegen zijn benoeming.
Dat bleek tijdens een zogenoemde ‘duidingsbijeenkomst’ van de gemeenteraad. Bruins (62) was in 2007 waarnemend burgemeester in Leidschendam-Voorburg. Hij was staatssecretaris en minister. Sinds 2021 is hij staatsraad binnen de Raad van State. Hij heeft naar verwachting twee tot drie weken nodig voor zijn verkennende arbeid.
Lijsttrekker en gemeenteraadslid Hans Peter Klazenga gaf in het debat aan dat zijn partij ‘gezien de situatie zich uiterst afwachtend opstelt’. GBLV leed als enige coalitiepartij verlies (van 8 naar 5 zetels in de gemeenteraad).
Klazenga zei de voorkeur te geven aan een coalitie van VVD, D66 en CDA, mogelijk aangevuld met Aandacht-LV. Zo’n combinatie zou kunnen steunen op 22 van de 35 zetels in de gemeenteraad.
Lieke Muller (Aandacht-LV) noemde de variant die Klazenga noemde ‘zeer interessant’. Ron van Duffelen (CDA) liet weten af te wachten waarmee de verkenner komt. Astrid van Eekelen (VVD) legde er de nadruk op dat Bruno Bruins moet gaan uitzoeken ‘waar de blokkades zitten’. Zij legde dat niet nader uit maar duidelijk is dat het met name ging over de bebouwing van Vlietland waar D66, CDA en Aandacht-LV tegen zijn.
Alexander Hielkema (D66) gaf te kennen dat zijn partij verantwoordelijkheid wil nemen en de opdracht die men van de kiezers heeft gekregen waar wil maken.
Natalie van Weers (GroenLinks/PvdA) liet weten dat het initiatief in de coalitievorming ligt bij ‘de rechterzijde’. Ed van der Schaft (SP) gaf te kennen dat eerst VVD, D66 en Aandacht-LV aan zet zijn. Hij zei echter dat wat hem betreft een variant met GroenLinks/PvdA de voorkeur heeft.
Serge Santoo (Volt) pleitte voor een zo progressief mogelijke coalitie. Daniel Tempelman (Partij voor de Dieren) stelde dat het niet gaat om de vraag wie met wie maar om de waarden die gehanteerd worden. Die zijn voor zijn partij: geen bebouwing Vlietland, versterking van het groen, opnemen dierenwelzijn in het beleid.




