De Partij voor de Dieren zet vraagtekens bij de Stompwijkse Paardendagen. Dat blijkt uit vragen die Daniel Tempelman (gemeenteraadslid) en Elisa Hiddinga (gemeenteraadslid zonder stemrecht) aan B&W hebben gesteld. De Paardendagen zijn van 17 tot 20 juli en worden voor de 116e keer gehouden. Op 17 juli zal de partij ter plekke ook een demonstratie houden.
‘Welke evenementen met dieren tijdens de Stompwijkse Paardendagen 2026 zijn vergunningplichtig geweest en welke vergunningen of ontheffingen daarvoor zijn verleend? Op welke wijze is bij de beoordeling van de vergunningaanvraag(en) het welzijn van de deelnemende paarden en anderen dieren meegewogen? Welke wettelijke kaders, beleidsregels en vergunningvoorschriften zijn toegepast?’
‘Welke voorschriften of voorwaarden zijn aan de vergunning(en) verbonden om het welzijn van de dieren tijdens de evenementen te waarborgen, bijvoorbeeld ten aanzien van verzorging, rust, transport, temperatuur, drinkwater, veterinaire zorg en het staken van activiteiten bij onveilige omstandigheden? Welke toezichthoudende instanties zijn tijdens de Stompwijkse Paardendagen verantwoordelijk voor het toezicht op het welzijn van de paarden, welke rol heeft de gemeente daarin en hoe is dit toezicht georganiseerd?’
‘Ontvangt de organisatie van de Stompwijkse Paardendagen, direct of indirect, financiële of andere ondersteuning van de gemeente? Zo ja, onder welke voorwaarden en wordt daarbij ook aandacht besteed aan dierenwelzijn? Heeft de gemeente kennisgenomen van maatschappelijke en wetenschappelijke inzichten over de inzet van dieren voor vermaak en de mogelijke welzijnsrisico’s daarvan? Zo ja, op welke wijze worden deze inzichten betrokken bij huidige en toekomstige vergunningverlening voor evenementen met dieren?’
Op zaterdag zal de partij een protestactie tegen het gebruik van paarden bij de Paardendagen houden. De partij wil zo aandacht vragen voor het mishandelen en uitbuiten van paarden binnen de paardensport. Het wodt een stiltprotest zonder het roepen van leuzen of het maken van herrie.
,,Paardensport gaat gepaard met stress, dwangmiddelen en overbelasting’’, aldus partijleider Daniël Tempelman. De Partij voor de Dieren benadrukt dat de huidige praktijk niet strookt met de natuurlijke behoeftes van de dieren. De partij is van mening dat het gebruik van paarden voor competitie en publiek vermaak onverenigbaar is met dierenwelzijn.
De partij benadrukt dat men niet tegen het Stompwijkse evenement is. Een gezellig evenement met kermis, Landleven Fair en ander vertier is leuk voor jong en oud. Maar het gebruik van paarden hierbij niet meer van deze tijd. De paarden ervaren veel stress, staan de hele dag in de herrie en moeten meedoen ongeacht hoe heet het weer is. De belangen van de paarden staan hierbij niet voorop.





