B&W slagen er niet in te voldoen aan de taakstelling om 448 asielzoekers en 178 statushouders (asielzoekers die mogen blijven) op te vangen. Dat heeft wethouder Bianca Bremer laten weten in antwoorden op vragen van GroenLinks.
Tot nu toe zijn er 80 asielzoekers opgevangen op Overgoo Leidschendam. In de planning staat de opvang van nog eens 200 in het Holiday Inn-hotel, Stationsplein Voorburg.
Op de vraag hoe B&W de achterstand bij de opvang van asielzoekers in de nabije toekomst denken in te lopen, stelt Bremer: ‘Het college denkt niet dat zij deze achterstand in de nabije toekomst geheel zal kunnen inlopen. Het college wil zich daarom concentreren op acties met betrekking tot de huisvesting van statushouders. Hiermee wordt ook een bijdrage geleverd om de druk op asielketen te verminderen’.
Bij de opvang van statushouders zou de gemeente er dit jaar nog 178 van een woning moeten voorzien. Bremer: ‘Dit is inclusief de achterstand uit 2023. In verband met het geringe aantal vrijkomende sociale huurwoningen is het niet mogelijk om de hele taakstelling bij de corporaties te leggen. Het college is aan het onderzoeken welke alternatieven er op korte termijn mogelijk zijn’.
‘De regionale samenwerking voor de huisvesting voor statushouders is een onderwerp bij de Bestuurlijke Tafel Haaglanden waar collectief samen wordt gewerkt met woningcorporaties en marktpartijen, maar heeft nog niet geleid tot expliciete afspraken’, zo gaat de wethouder verder.
‘Nagedacht wordt over het inrichten van een doorstroomlocatie en mogelijkheden tot uitstroom. Vooral de realisatie van uitstroom vraagt nog om aanvullend onderzoek waarin ook bovengenoemde punten zullen worden meegenomen’. Die punten zijn: financiering, ontbreken lange termijnvisie, mogelijke intrekking Spreidingswet en de gevolgen ervan voor de gemeente.