De appartementen van Halte Damhof Leidschendam zijn in 2006 aangekocht met de wetenschap dat er achter het gebouw half overdekte parkeerplaatsen zouden komen én dat er bebouwing zou komen op de kop van de Rijnlandstraat. Echter de aanleg van de parkeerplaatsen is door Schouten/de Jong teruggegeven aan de Gemeente en we werden geconfronteerd met een nieuw bouwplan Rijnlandstraat Noord in 2017.
Tussen 2017 en 2022 is de Gemeenteraad akkoord gegaan met de aanleg op deze locatie van een parkeergarage met 42 parkeerplaatsen.
Bij dit plan was er sprake van 25 appartementen en 13 stadswoningen, maar de afstand tot de huidige bebouwing was minder dan 7 meter en daar zijn bezwaren op ingediend, welke eindigden in een Schouw ter plaatse en een motie ingediend op 22-02-2022.
De grootste bezwaren waren o.a. teveel woningen op een te kleine locatie, beter betaalbare woningen, te weinig afstand, respecteren van het Recht van Weg bewoners Damlaan en terug naar de tekentafel.
De ontwikkelaar is aan een aantal punten gaan werken en dit resulteerde in een presentatie, bij de inloopbijeenkomst okt 2022 van een 4-tal modellen. Daar konden we uit kiezen. BETER betaalbare woningen is omgezet naar MEER betaalbare woningen en een enorm appartementengebouw was geboren. In de volksmond Het Cruise-schip.
Het huidige bouwplan betreft 62 woningen (8 maisonnettes en 54 appartementen) 96 parkeerplaatsen en 132 vierkante meter commerciële ruimte. Bijna een verdubbeling van het aantal te bouwen woningen. Uiteraard begrip voor het woningtekort, maar de Leytsche Hof heeft in plaats van 99 woningen voorzien in 153, dus ook al meer dan gepland en elders in de gemeente wordt ook nog heel veel gebouwd.
Beter betaalbaar zijn volgens de wethouder 2/3 van de woningen (44 appartementen) de prijs ligt tussen de 295.000 en 385.000. Het aantal vierkante meters is niet genoemd en niet goed te zien op de tekeningen van het plan. De Nationale hypotheek garantie-grens ligt op 405.000.
De ontwikkelaar spreekt van een intensieve participatie met omwonenden, maar dat was minimaal en zeker niet intensief. Bij de presentatie van de plannen zijn er door ons bezwaren aangedragen en met een paar is rekening gehouden.
Het gaat ons niet zo zeer om de bouw, maar de gevolgen van de bouw als deze doorgaat, zoals daar zijn; groenvoorzieningen zijn verdwenen, verdichting van het Damcentrum is enorm, verkeersdrukte , CO2 uitstoot, Rijnlandstraat is sluiproute naar de Mall, enorme toename verkeersbewegingen en veiligheid met scholen, luchtverontreiniging welke tussen de betonblokken zal blijven hangen, decibelmetingen en de hulpdiensten kunnen de huidige appartementen niet bereiken. Dit zijn maar een paar van de bezwaren waar wij zienswijzen (bezwaarschriften, red.) op zullen indienen.
Helaas was dit bouwplan zoals nu voorligt niet de bedoeling toen wij Halte Damhof ontwikkelden. Wij waren het eerste project in het Masterplan Damcentrum en Rijnlandstraat Noord moet de laatste zijn. Maar daar zijn er nog meer bijgekomen, Oude Postkantoor en locatie Auto Fock om maar paar te noemen. Wij zijn benieuwd of het nieuwe bouwplan op dit kleine stukje past in het Damcentrum of dat het onze leefomgeving en leefgenot erg zal aantasten.
(Marjan Vreeburg)