In januari schreef ik een bijdrage over luisteren, met name naar kritiek. Daar is zoals gezegd veel mee te winnen. Dat geldt in het algemeen en voor iedereen maar hier doelde ik op het lokaal bestuur.
Het was leuk geweest wanneer er lokale politici op hadden gereageerd en er een uitwisseling van ideeën op gang was gekomen maar helaas geen enkele reactie.
Afgelopen dagen kwam de kritiek niet van inwoners maar uit een andere hoek. Inhoudelijk geen verrassing voor de meeste betrokken inwoners maar stevige kritiek van zowel de provincie Zuid-Holland als de Raad van State zijn op zijn zachtst gezegd opmerkelijk. En dan ook op zoveel verschillende beleidsterreinen, van de enorme verkeersdrukte rond The Mall, het tekortschieten ten aanzien van huisvesting voor statushouders en monumentenzorg en archeologie.
Ditmaal reageerde het college wél, alleen met zo’n nietszeggende reactie dat ze het beter hadden kunnen laten. Ik herhaal het maar weer eens, het vertrouwen in het lokale bestuur is erg laag en een reactie die meer ‘handig’ dan inhoudelijk is, gaat dat vertrouwen niet doen toenemen.
Wat dan wel te doen met (stevige) kritiek? Allereerst er goed naar luisteren want het brengt de mogelijkheid ervan te leren en dat is het ‘cadeautje’.
Daarnaast zou het heel beschaafd zijn om aan te geven dat de kritiek ter harte wordt genomen en dat betreurd wordt dat door nalatigheid of verkeerde beslissingen ongewenste situaties zijn ontstaan of dat mensen geschaad zijn of tekort zijn gedaan. Dat zou een heel klein stapje richting herstel van vertrouwen kunnen zijn.
De BurgerKrachtCentrale staat zeker open om haar hulp en expertise ter beschikking te stellen, dat is een cadeautje. En waarom ze dit cadeautje aanbieden? Dat is omdat ze graag willen dat het bestuur van onze gemeente beter wordt. Dat gaat niet over winnen en verliezen, dat gaat over win-win want telkens kritiek krijgen als gemeentebestuur lijkt me op zijn zachtst gezegd onprettig, ook al kun je je voordeel doen met kritiek.
En in mijn ogen, gaat dat het beste door samenwerking, de essentie van burgerparticipatie.
Over burgerparticipatie wordt wel veel geschreven en gepraat in onze gemeente maar het is nog geen onderdeel van de bestuurlijke cultuur. Als er zoveel kritiek is dan is het toch logisch om eens een andere weg in te slaan? Want Einstein zei niet voor niets: ‘The definition of stupidity is doing the same thing over and over again and expecting a different outcome’.
Heel benieuwd of er nu wel inhoudelijke reacties komen.
(Annet Weijermars)