VVD, GBLV en PRO hebben een afspraak gemaakt over Vlietland en de bouw van recreatiewoningen in dat gebied. Wat die precies inhoudt willen de partijen niet zeggen. Wel is duidelijk dat de deal niet overeenkomt met een plan dat PRO bij de start van de coalitieonderhandelingen had.
PRO wilde een onafhankelijke deskundige laten nagaan welke afspraken er inzake het bouwplan nu precies zijn gemaakt en vastgelegd. Dat wil zeggen: juridisch bindend zijn en voor welke partijen.
Op basis daarvan zou onderzocht moeten worden in hoeverre er van de afspraken afgeweken zou kunnen worden en tevens of zo’n afwijken kon leiden tot één of meerdere schadeclaims (inclusief de geschatte hoogte daarvan) en wie eventueel zou moeten gaan betalen.
VVD en GBLV willen onverkort vasthouden aan de bouw van 222 recreatiewoningen; PRO heeft zich daar tot kort voor de zomer tegen verklaard. Het PRO-plan moest de ‘feiten’ helder krijgen om vervolgens te kunnen beslissen.
PRO wilde het eigen plan voor de zomer ook publiekelijk lanceren. Daar is echter op het laatste moment van af gezien.
Uit een zin in de brief van formateur Jules Bijl aan de gemeenteraad over de naderende coalitie VVD, GBLV, PRO blijkt dat de partijen kwesties open laten. De zin luidt: ‘Tot mijn vreugde kan ik met u delen dat de formerende partijen overeenstemming hebben bereikt over alle onderwerpen waarover zij afspraken willen maken in het coalitieakkoord 2026-2030’.
‘Er zijn veel vrije onderwerpen, ja’, aldus PRO-onderhandelaar Natalie van Weers. ‘Over Vlietland hebben we wel een afspraak gemaakt’. Nadere details willen de beoogde coalitiepartijen niet geven. ‘Dat is zo afgesproken’.
Van Weers ontkent dat er binnen PRO geruzied wordt over Vlietland nu PRO Voorschoten in een open brief de collega’s in Leidschendam-Voorburg oproept bij de afwijzing van de bouw van recreatiewoningen in Vlietland te blijven ( https://vlietnieuws.nl/2026/08/18/vlietland-ruzie-binnen-pro/ )
‘Met de inhoud hebben wij rekening gehouden in de onderhandelingen. Er staan geen onwaarheden in. Het is een steun in de rug’, zo reageert Van Weers. PRO Voorschoten verzond de brief naar eigen zeggen omdat men gedurende weken lang geen contact kon krijgen met de PRO-onderhandelaars in Leidschendam-Voorburg: Natalie van Weers en Jeroen van Rossum.
Van Weers spreekt overigens over een ‘principeakkoord’ met VVD en GBLV. Het is aan de fractieleden in de gemeenteraad en de leden van PRO in Leidschendam-Voorburg om te oordelen of men met de deal akkoord gaat.





