B&W willen geen vragen beantwoorden over een illegale betaling die in 2019 werd gedaan aan SSB, bouwer van het Kulturhus in Stompwijk. Het geld werd overgemaakt terwijl er beslag was gelegd op de rekening van de gemeente. Verantwoordelijk wethouder was Astrid van Eekelen (VVD).
De gang van zaken rond de betaling is duidelijk geworden uit stukken die via de Wet open overheid (WOO) zijn vrijgegeven. Vlietnieuws heeft daar over bericht https://vlietnieuws.nl/2026/10/27/wethouder-wist-van-illegale-betaling/
Naar aanleiding van de stukken stelde Vlietnieuws B&W de volgende vragen:
= Waarom is deze betaling niet teruggedraaid?
= Waarom is de betaling (bewust) naar een andere rekening van SSB gegaan dan die gebruikt werd tot op dat moment?
= Waarom heeft de wethouder de gemeenteraad eerder bericht dat het beslag op de gemeentelijke rekening voor SSB en de betaling elkaar gekruist hadden terwijl nu blijkt dat zulks niet het geval was?
= Is de wethouder van plan af te treden?
Een woordvoerster van B&W kwam met de volgende reactie: ‘De gemeente gaat verder niet inhoudelijk in op de vragen van dit dossier. We betreuren dat de betaling en de beslaglegging elkaar hebben gekruist. Voor verdere informatie die gedeeld kan worden, verwijzen we naar de stukken die openbaar zijn’.
De woordvoerster citeert verder een passage uit een brief die B&W op 9 juli 2019 aan de gemeenteraad zonder over de bouw van het Kulturhus: ‘Door een onderaannemer is op 28 februari 2019 beslag gelegd op de gelden die de gemeente aan SSB nog verschuldigd was. Beslag houdt het volgende in. De bedragen, die de gemeente nog aan SSB moet betalen, moet de gemeente ‘vasthouden’ en mogen niet worden uitbetaald aan SSB totdat er een uitspraak is in de gerechtelijke procedure. Mocht de onderaannemer in het gelijk worden gesteld, dat weet hij zeker dat de gemeente nog een bedrag ‘heeft vastgehouden’ en loopt hij niet het risico dat SSB geen geld meer heeft. De rechter moet wel toestemming geven voor een dergelijk beslag. Op 28 februari 2019 moest de gemeente op basis van het vorderen van het werk nog € 214.500 aan SSB betalen. Vrijwel gelijktijdig kwam een deurwaarder aan het fysieke loket bij de gemeente om de gemeente bij deurwaardersexploot op de hoogte te stellen over een beslag. Vanaf dat moment mocht de gemeente geen betalingen meer doen aan SSB. Bij beslaglegging is het van belang dat de gemeentelijke financiële administratie direct een signaal krijgt dat betaling aan – in dit geval – SSB geen doorgang mag vinden. In dit geval heeft echter de mededeling van het beslag en de betaling aan SSB elkaar gekruist. Hierdoor kon het gebeuren dat na de beslaglegging toch een betaling vanuit het financieel systeem is verricht aan SSB’.
De gemeente sloot in april 2017 een contract met SSB voor de bouw van het Kulturhus. Vrijwel vanaf het begin waren er financiële problemen. Het project werd steeds duurder. In mei 2019 werd SSB failliet verklaard. Het Kulturhus werd op kosten van de gemeente afgebouwd.
Het beslag op de gemeentelijke rekening werd gelegd door een onderaannemer die nog geld tegoed had van SSB. Door de illegale betaling van de gemeente ontving die alsnog zijn geld. Andere onderaannemers bleven echter op onbetaalde rekeningen zitten. De zaak loopt nog steeds aangezien de rechter het sluiten van de dossier deze zomer blokkeerde.





