Nieuws
Dubieuze besluitvorming Julianabaan

De gemeenteraad wist medio vorig jaar niet waarop een door B&W gevraagd krediet van 14 miljoen euro voor de herontwikkeling van winkelcentrum Julianabaan Voorburg, was gebaseerd.

Het krediet stond in de Kadernota 2025-2028 (van mei 2024) en Actualisatie Investeringsplan 2024-2028 (idem). De gemeenteraad heeft door het aannemen van de stukken ingestemd met het krediet, aldus een woordvoerster van B&W. In geen van beide stukken stond een toelichting op de 14 miljoen.

Inmiddels hebben B&W de gemeenteraad laten weten dat het krediet verhoogd wordt naar 21 miljoen euro. Vlietnieuws heeft daar over gepubliceerd https://vlietnieuws.nl/2025/06/02/ombouw-julianabaan-21-miljoen-en-5-jaar/

Op de vraag waarop de 14 miljoen euro was gebaseerd laat het Raadhuis weten: ‘Het bedrag van 14 miljoen is opgenomen op grond van de op dat moment bekend zijnde informatie voor de herinrichting van het openbaar gebied en de bouw van een bibliotheek van 2400 vierkante meter zonder culturele voorzieningen’.

Die ‘invulling’ werd de gemeenteraad destijds niet meegedeeld in de stukken. Formeel waren er drie varianten die op dat moment werden onderzocht. Daarin zaten ook de bouw van een ondergrondse parkeergarage (verzoek gemeenteraad) en de bundeling van de bibliotheek en Theater Ludens in een te bouwen Huis van Verhalen.

Begin juni 2024 bleek tijdens een online beraad van alle direct betrokken partijen dat alle drie varianten zijdens het projectteam als ‘niet optimaal’ terzijde waren geschoven en er gewerkt werd aan een vierde variant. De gemeenteraad werd pas in november 2024 per brief op de hoogte gesteld van die vierde variant, die de voorkeur had van B&W.

In die vierde variant zit geen ondergrondse parkeergarage, noch een Huis van Verhalen. De bibliotheek en AH ruilen van gebouw; er komt een parkeerdek op beide gebouwen; het Julianaplein wordt voetgangerszone; de helft van de parkeerplekken op het plein verdwijnt; doorgaand autoverkeer wordt gestopt; alle kiosken verdwijnen in twee nieuwe gebouwen; er komt meer groen.

Vlietnieuws heeft het Raadhuis eerder gevraagd waarop de toename van het krediet van 14 naar 21 miljoen euro is gebaseerd. Daarop kwam geen eenduidige verklaring. https://vlietnieuws.nl/2025/06/23/julianabaan-mysterieuze-miljoenen/

‘In de uitvoeringsfase van het project worden concrete bestedingsvoorstellen aan de gemeenteraad voorgelegd die ten laste worden gebracht van het op dat moment beschikbare investeringskrediet’, aldus de woordvoerster.

Over een in de begroting opgenomen reservering van 2 miljoen euro voor de Julianabaan, meldt zij het volgende: ‘Het gaat hier om dekking vanuit de Reserve Mobiliteit (2 miljoen) en de Reserve Herontwikkeling Julianabaan (2 miljoen), in totaal € 4 miljoen. Dit bedrag is destijds bij het vormen van nieuwe reserves in 2020 vastgesteld en gevormd. Het bedrag van 2 miljoen dat destijds in de reserve Herstelbeleid was gereserveerd is vervolgens omgezet naar de Reserve Herontwikkeling Julianabaan (dit vanwege het feit dat de reserve Herstelbeleid werd opgeheven). Het bedrag zorgt voor gedeeltelijke dekking van de totaalinvestering’.

Een en ander verklaart ook de ‘baten’ van 4 miljoen euro die de gemeente in de begroting heeft staan tegenover de 14 miljoen euro aan lasten voor de Julianabaan.

Overigens heeft de gemeente nog geen (financiële) afspraken gemaakt met vastgoedeigenaren in het winkelcentrum over de herontwikkeling. ‘De gemeente werkt eerst toe aan de totstandkoming van de Gebiedsvisie voor De Julianabaan. Wanneer de gemeenteraad tot vaststelling is overgegaan zal daaraan nadere uitvoering worden gegeven met het maken van plannen voor het herontwikkelen van vastgoed en de herinrichting van de openbare ruimten’, meldt de woordvoerster.

 

 

 

 

Socials

vlietnieuwsfacebookOp Facebook

vlietnieuwtwitter Op Twitter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com